Üyelik Girişi
SPONSOR

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret87132

İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız... Mutlulukla dolun...

Engelim Ticaret Yapmama Engel Değildir- E-Ticaret (İŞKUR)

PROJENİN ADI: Engelim Ticaret Yapmama Engel Değil

15 yaş ve üzeri kendi öz bakım becerilerine sahip Özürlü gençlerimize E-Ticaret Eğitimi verilerek çalışma yaşantısına katılmaya hazır genç özürlü erkek ve kadın birey yetiştirmek.

PROJENİN KONUSU:

İş piyasasının katı rekabet koşullarına karşı, e-ticaret eğitimi ile özürülülerin üretime katılması, onların ekonomik bağımsızlığa kavuşturulması, sosyal yaşama etkin katılmalarına katkıda bulunması için kalıcı, uygulanabilir ve tatmin edici düzeyde ekonomik getirisi olan bir meslek sahibi olmalarıdır. 

PROJENİN AMACI:

Bu projenin amacı özürlülere kalıcı ve teknolojik gelişmelerle uyumlu bir meslek kazandırmaktır. Ülkemizde özürlülerin, engellerine uygun yapabilecekleri meslekleri belirten, meslek analizleri yapılmamış ve hali hazırda var olan girişimler de yetersiz kalmıştır. Bu belirsizliğe ek olarak; teknolojik gelişmeler özürlülerin yapabileceği birçok mesleği ortadan kaldırmıştır. İş piyasasının katı rekabet koşulları içinde işverenler engellilerin verimli çalışabilecekleri işlerde engellileri çalıştırmayı tercih etmemektedirler. Toplumumuzda, Engellilerin diğer çalışanlarla eşit koşullarda çalışmalarını sağlamak amacı ile yapılması gereken ek yatırımlar yapılmamaktadır. Tüm bu olumsuzluklara karşın iş bulabilen engelli kişinin önünde aşılması çok zor engeller vardır. Sokaklar, caddeler, toplu taşıma araçları ve engellinin çalışabileceği iş yerleri engelli için erişilebilir şekilde planlanmamıştır. Engellilerin üretime katılması, onları ekonomik bağımsızlığa kavuşturması, sosyal yaşama etkin katılmalarına katkıda bulunması için kalıcı, uygulanabilir ve tatmin edici düzeyde ekonomik getirisi olan bir meslek sahibi olmaları gerekmektedir.

Yukarıda açıklanan ülkemiz gerçeklerine uygun engellilere kalıcı bir meslek kazandırmak düşüncesi engellilerin icra edebileceği yeni mesleklerin de olması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Örneğin e-ticaret satış elemanı, teknolojik gelişmelerin yarattığı bir meslek dalıdır. Ülkemizde her geçen gün kullanımı yaygınlaşarak artan e-ticaret, network, alış-veriş sistemleri aynı zamanda önü açık, düzenli ve tatmin edici gelir getirebilmektedir. Bu projenin amacı engellilere kalıcı ve teknolojik gelişmelerle uyumlu bir meslek kazandırmaktır.

Projemizde kalıcı meslek kazanmaya istekli engelliler e-ticaret satış elemanı eğitimi alacaktır. Temel e-ticaret eğitimi alan engelli, e-ticaret alanında profesyonel olarak çalışan bir alış-veriş sisteminde deneyim kazanacaktır. E-ticaret satış elemanı eğitimi alan ve alanda deneyim kazanan engelli bireyler, gerekli koşullar oluştuğunda kendi e-ticaret işyerini kurabilecektir. Bu proje ile ülkemizde mevcut erişebilirlik sorunları ve iş piyasasının engelliye dayalı ayırımcı önyargılarına bağlı kalmaksızın engelli kendini özgürce ifade edebileceği teknolojik gelişmelerle uyumlu e-ticaret işyerini kurmuş olacaktır. Ayrıca e-ticaret, network alanında ihtiyaçlarını karşılamak üzere temel mesleki temel İngilizce de öğreneceklerdir. Diğer yandan e-ticaret satış elamanı mesleğinin temel unsurlarından olan zaman yönetimi, iş hukuku, haklar, risk yönetimi, iletişim ve bunun gibi alanlarda becerilerini, bilgi ve görgülerini arttıracaklardır. Bu kapsamda, Katılımcılar 10' şer kişilik 2 gruptan oluşacaktır. Eğitimler Haftada 4 gün ve her gün 5 saat olmak üzere toplam 480 saat planlanmıştır. Katılımcıların e-ticaret satış elemanı mesleğiyle ilgili eğitim alması planlanmaktadır. Toplam 20 engelli katılımcı vardır.


Yorumlar - Yorum Yaz