Üyelik Girişi
SPONSOR

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret85116

İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız... Mutlulukla dolun...

Anasayfa

 
  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM ÇAĞRISI kapsamında başvuran ve eşbaşvuran olduğumuz 3 projenin ön teklifi olumlu yanıt aldı.
  Engelli Çocuk Hakları Ağı faaliyetleri sürüyor
  Derneğimizin ilk Gençlik projesi Action 1.1 project"Change Your Point of View." "BAKIŞ AÇINI DEĞİŞTİR" kabul edildi... 13.890 Avroluk fon kazandık. Bize bu projeyi kazandıran gönüllümüz ve üyemiz Mehmet Altay Bey'e teşekkür ederiz.
Arşiv >>  
Doğa ve Çevre Haklarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Ali ÖZTUNÇ'un daveti üzerine CHP Genel Merkezinde Proje Fabrikamızı ve faaliyetlerimizi anlattık. Kahramanmaraş Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Ali ÖZTUNÇ'la samimi bir ortamda geçen görüşme için teşekkür ediyoruz.
Elif Ufluoğlu Sivil Etki Programının Konuğu Av. Ali Ulusoy 26 Kasım 2020 - Saat :16.45 Kanal 5'te canlı yayını kaçırmayın !
Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut ve Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan ile küresel iklim çağrısı üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.
Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız'ın sosyal medyadaki güzel youmu için çok teşekkür ediyoruz. ''Dereçinemizi benden dinleyip yürekten destek verme isteğiniz için teşekkür ederim. Ekibinizin ve sizin ben gelmeden Dereçinemiz konusunda yapmış olduğu hazırlık ve toplantı sırasında aldıkları notlar, sordukları sorular ile ne kadar doğru bir ekiple çalışacağımızı çok net olarak anladım. Misafirperverliğiniz ve beni ekibinizden birisi gibi kabulünüz çok mutlu etti. Çalışmalarınızda kolaylıklar diler, saygılar sunarım''.
Dereçine Belediye Başkanı Sn:Ömer YILDIZ, Proje Fabrikası'nı ziyareret etti. Ekosistemi ve toplumu koruyan projelerle çok yakında yeni adımlar atacağız.
Sosyal sorumluluk alanında sınır tanımayan Yaşam Boyu Eğitim Derneği, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Dernek Başkanı Ali Ulusoy, gençler için Çankaya Belediyesi Sosyal Yarım İşleri Müdür Dr. Nilay Oğultürk ile bir araya geldi. Başkan Ulusoy, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Öğrencileriyle yaşanılabilir toplum için proje üretimi üzerine söyleşi yaptı. İlgili haber için gazeteyi ziyaret edebilirsiniz >> https://habersiz.com.tr/engelli-universiteli-ogrenci-agi-buyuyor/?fbclid=IwAR2wD_dpylI0DcqA98ED9p6DGabeUIxRiJNV0-8aK5ZLZDq7VkC8stdy8t4
159. Projemiz... SERABRAL PALSİLİ ÇOCUKLAR DERNEĞİ'nin EuropeAid/162216/ID/ACT/TR/144 “SERÇEV Academy” projesi de kabul edildi. SERÇEV'i kutlarız...
Avrupa Birliği eğitimlerinin (PCM Eğitimi, Mesleki Eğitimler, v.b) verilmesi; Avrupa Birliği ülkeleriyle proje ortaklığı (Avrupa Birliği üye ülkelerine proje ortağı ve Türkiye'den yapılan yurt dışı ortaklığı); Avrupa Birliği proje danışmanlığı (proje fişi yazma, final raporları hazırlama, ortak bulma, ortak olma,); Avrupa birliği tanıtım faaliyetleri; Avrupa Birliği organizasyonları ve seminerler; STK Faaliyetlerine (Türkiye'de ve Avrupa Birliği üye ülkelerde) katılmak, Dernek üyelerine, yurt dışından (Avrupa Birliği, uluslar arası kuruluş ve fonlar veya diğer ülkelerden) veya yurt içinden sivil toplum kuruluşlarına sağlanan eğitim, sosyal, kültür ve istihdama yönelik hibe projelerinin bilgilendirilmesi eğitiminin verilmesini, kişisel ve tüzel olarak projeleri sunabilecek düzeye getirilmesini sağlamak ve bu çalışmaların gerçekleşmesi için yurt dışına (Avrupa Birliği'ne, uluslar arası kuruluş ve fonlara, diğer ülkelere) veya yurt içinden ilgili kurum ve kuruluşlara, proje sunup kaynak temin etmek.
Engelli Çocuk Hakları Ağı'nın Güçlendirilmesi projesinde proje ortakları toplantısı, Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği, Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, Türkiye Down Sendromu Derneği ve Türkiye Spina Bifida Derneği'nin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, projenin başından bu yana gerçekleştirilen faaliyetlerden ve yakın gelecekte hayata geçirilecek aktivitelerden bahsedildi.
Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği’nin koordinatörlüğünde ve Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, Türkiye Down Sendromu Derneği ve Türkiye Spina Bifida Derneği’nin ortaklığında hayata geçirilen “Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın Güçlendi rilmesi” Projesinin açılış toplantısı 10.10.2020 Cumartesi günü 11.00-12.45 arasında Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşmiştir. https://www.echa.org.tr/acilis-toplantimizi-gerceklestirdik
 2 
"Engelli Çocuk Hakları Ağı'nın Güçlendirilmesi" Projesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve 48 ay sürecek olan bir projedir. Haziran 2020'de başlayan proje, Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği'nin koordinatörlüğünde; Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, Türkiye Down Sendromu Derneği ve Türkiye Spina Bifida Derneği’nin ortaklığında sürdürülmektedir.

Projenin genel amacı engelli çocukların diğer insanlarla eşit şartlarda tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerinden tam anlamıyla yararlanmasına katkıda bulunmak ve engelsiz bir dünya yaratmaktır.

Bu bağlamda özel amaçlar; Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın (EÇHA) kurumsal ve organizasyonel yapısının güçlendirilmesi, EÇHA'nın sosyal becerisinin ve bileşenleri ile iletişim kurma yeteneğinin geliştirilmesi ve son olarak EÇHA ile yerel ve / veya ulusal düzeydeki kamu yetkilileri arasında stratejik iş birliğinin teşvik edilmesi olarak sıralanabilir.

Amaçlara ulaşabilmek için "Mentörlük ve Kapasite Geliştirme Eğitimleri", "Çocuk Katılımı ve Öz Savunuculuk", "Savunuculuk Yönetimi, Hakların Kullanımı ve İhlallerin İzlenmesi, Bilinçlendirme Kampanyaları", "Yerel ve Uluslararası Ağlara Katılım ve Diyaloğun Geliştirilmesi" ve "Yaygınlaştırma" iş paketleri gerçekleştirilecektir.

Bu proje bittiğinde EÇHA’nın kurumsal ve örgütsel yapısı güçlendirilmiş, EÇHA'nın kitlelere (bireysel STK'lar veya diğer STK / Engelli Dernekleri ağları) erişim sağlama ve iletişim kurma yeteneği geliştirilmiş ve EÇHA ile yerel ve/ya ulusal seviyedeki kamu otoriteleri arasındaki stratejik iş birliğinin geliştirilmiş olacaktır.

EÇHA - ENGELLİ ÇOCUK HAKLARI AĞI ile ilgili haber, duyuru ve çıktılara  https://www.echa.org.tr/  linkinden ulaşabilirsiniz.

EÇHA Facebook sayfası
https://www.facebook.com/EngelliCocukHaklariAgi 

Tüm etkinliklerimize ilişkin görseller  https://www.facebook.com/EngelliCocukHaklariAgi/photos/?ref=page_internal linkinde.#EÇHARöportaj Serimizde bu ay Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı Idil Seda Ak ile ''Hak Temelli Çalışma'' konulu bir röportaj gerçekleştirdik.
Kendisine bu güzel röportaj için teşekkür ediyoruz.PROJE FABRİKASI Derneğimizin proje çözüm ortağıdır.
https://www.smore.com/thw8q-asga-proje-fabrikasi
ENGELSİZ ve MUTLU YAŞAM DERNEĞİ

OLAĞAN GENEL KURULU ÇAĞRISI

 

ENGELSİZ ve MUTLU YAŞAM DERNEĞİ’nin 01.06.2021 tarihinde alınan yönetim kurulu kararı gereğince 17.07.2021 tarihinde Saat 15.00 te Kocatepe Mahallesi Hatay Sokak 4/17-18-19-20 numaralı dairelerde Olağan Genel Kurul yapılması kararı alınmış olup çoğunluk sağlanamaması durumunda aynı gündemle 26.07.2021 tarihinde aynı adres ve saatte salt çoğunluk aranmaksızın, Genel Kurul yapılmasına karar verilmiştir.

GÜNDEM

1)    Açılış

2)      Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşu

3)      Divan Başkanının ve katip üyelerin seçilmesi

4)      Yönetim Kurulu Raporunun okunması

5)      Denetim Kurulu Raporunun okunması

6)      Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ibrası

7)      Aidatlarını ödemeyen üyelerin üyeliklerinin silinmesi için Yönetim Kuruluna Yetki verilmesi

8)      Yönetim ve Denetim Kurulu seçimi

9)      Dilek ve temenniler


PROJE YAZMA YARIŞMASI DETAYLARI İÇİN  https://www.smore.com/n3jcw LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

PROJE YAZMA YARIŞMASINA KATILMAK İÇİN LÜTFEN DOLDURUNUZ...  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdVRX-wPY6-pQPURgJiUhCmAUU-DmcBY2hsPzSVxy-VTZ3bbw/viewform
Proje yazma yarışmasına katılacak olan arkadaşlara ücretisz eğitim verilecektir.

PROJE YAZMA YARIŞMASI DETAYLARI İÇİN  https://www.smore.com/n3jcw LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

PROJE YAZMA YARIŞMASINA KATILMAK İÇİN LÜTFEN DOLDURUNUZ...  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdVRX-wPY6-pQPURgJiUhCmAUU-DmcBY2hsPzSVxy-VTZ3bbw/viewform
 Down Sendromlu Gençler Avrupa Yolunda... PROJEMİZ KABUL EDİLDİ...

BAŞARI... BAŞARI... BAŞARI...

Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği'mizin 
2016-1-TR01-KA105-033610 proje numaralı "Down Sendromlu Gençler Avrupa Yolunda" isimli Avrupa Gönüllülük Hizmeti projesi Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye değer bulundu. Projemiz ile 38,022.00 Avro hibe almaya hak kazandık.

Proje ortaklarımız:
1) Association Focus-European center for development (Bulgaristan)
2) Associação Intercultural Amigos da Mobilidade (Portekiz)

DOWN SENDROMLU GENÇLER AVRUPA YOLUNDA projesi ile Down Sendromlu gençlerin bağımsız yaşam becerileri geliştirmelerine, toplumsal yaşama katılımlarına, gönüllülük bilinci geliştirmelerine, farklı öğrenme deneyimleri kazanmalarına, üretken, saygın, değerli ve eşit birer AB vatandaşı olmalarına katkıda bulunmak için AGH'den yararlanmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

AGH faaliyeti iki ülke ortaklığında gerçekleştirilecektir. Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği koordinatör ve gönderici kuruluştur. Bulgaristan'ın Pazarcık ilinde bulunan Association Focus-European Center for Development, Portekiz Barcelos'den Associação Intercultural Amigos da Mobilidade (A.I.A.M) ev sahibi kuruluştur. Bulgaristan'a 8, Portekiz'e 5 hareketlilik faaliyeti düzenlenecektir.

Her aktiviteye iki down sendromlu genç ve iki refakatçisi katılacaktır. Böylece toplamda 26 down sendromlu genç 26 refakatçi beraberinde AGH'den yararlanmış olacaktır.

Gönüllülerimizin yer alacağı çalışma alanlarının belirlenmesinde temel çıkış noktamız gönüllülerimizin yetenek ve becerilerinin farkına varıp geliştirebilecekleri, zevk alarak katılacakları, esnek çalışma saatlerine olanak sağlayan bir planlama yapılması olmuştur.
Bu konuda görüş birliğine varıldıktan sonra her iki kuruluş ta gönüllülerimizin yer alacağı çalışmalar için bir faaliyet planı önermişlerdir.

14 günlük faaliyet süresinde Bulgaristan'a ve Portekize gidecek gönüllülerimiz aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştireceklerdir:

Bilgisayarla çalışmayı öğrenme, farklı workshoplar düzenlemeyi öğrenme (Origami, renkli kağıt, yemek pişirme (Yerel yemekler), bebek yapımı). Ayrıca Bulgarca ve Portekizce dil dersleri alacaklardır. Her Pazartesi yapılacak ofis toplantısına katılacaklardır. Haftada iki kez mentorleri ile buluşacaklar ve dış mekanda spor aktivitelerinde bulunacaklardır. Tarihi ve kültürel geziler de program kapsamındadır. Bu faaliyetlerde grup liderlerine ya da eğitimcilere asistanlık yapacaklar, aynı zamanda katılımcı olacaklardır.

Gönüllülerimiz engelli olan veya olmayan başka gönüllülerle bir arada çalışacaklardır. Bu farklılıklara karşı hoşgörü geliştirme, farklı kültürler tanıma, eşitlik ve daha kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratılması bakımından önemli görülmektedir.

Down Sendromlu Gençler Avrupa Yolunda...

DS lu bireylerin ailelerine, dernek yöneticilerine, özel eğitim ile ilgili okulların yöneticilerinin dikkatine

AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Gençlik Programları dahilinde yer alan Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında yaptığımız akredite edilme talebiniz, Akreditasyon komitesinin 11/12/2015 tarih ve 2015 / 5 nolu kararıyla sonuçlandırılmıştır.

Biz de öncelikle 17-30 yaşlar arasındaki Down Sendromlu Gençlerimizin bu projelerden yararlanmasını arzu etmekteyiz. 
Yazacağımız projelerin kabul edilmesi halinde 2 - 4 haftalık sürelerle yurt dışındaki kuruluşlara Refakatçi eşliğinde gönderilecektir. Bu formun amacı ilgililerin tesbit edilmesidir.

Av. Ali Ulusoy
ENGELSİZ ve MUTLU YAŞAM DERNEĞİ 
Genel Başkanı

https://docs.google.com/forms/d/1aFiLRD6uKCG2s00pDfXYKsZHNCAEbbpd1oOguYNmJ0c/viewform


GENEL KURUL İLANI     


Yönetim Kurulumuzun 04 Aralık 2015 tarihinde almış olduğu karar ile 2. Olağan Genel Kurulunun 1. toplantısı 19 Aralık 2015 Saat: 14.00 te Derneğimizin Inkılap Sokak 24 / 12 Kızılay - ANKARA adresinde yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamamasında 2. toplantının 26 Aralık 2015 Saat 14.00 te aynı adreste yapılacaktır.

GÜNDEM:

1) Yoklama ve açılış 
2) Saygı duruşu
3) Divan yönetiminin seçimi
4) Faaliyet raporunun ve Denetim Kurulu raporunun okunması
5) Faaliyet raporlarının görüşülmesi ve ibrası
6) Mali bilançonun görüşülmesi ve ibrası ile Tahmini Bütçenin görüşülmesi
7) Yurt içi ve yurt dışında dernek şubelerinin açılması konusunda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi
8) Derneğin iktisadi işletmesinin kurulması için Yönetim Kuruluna yetki verilmesi
9) Aidatlarını ödemeyen üyelerin üyeliklerinin sona erdirilmesi
10) Yönetim ve Denetim Kurullarının seçimi
11) Dilek ve temenniler, kapanışBARRIER FREE AND HAPY LIFE ASSOCIATION  PIC NO:   949285845

YURTTAŞIM SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINDAYIM Projesi başarıyla sona erdi 22. Ayvalık Zihinsel Engelliler Şenliğine katıldık. Projenin web sayfasına gidiniz...

 ULUSAL AJANS tarafından desteklenen "BAKIŞ AÇINI DEĞİŞTİR! CHANGE YOUR POINT OF VIEW" adlı proje Alanya'da başarı ile gerçekleştirildi.
Belçika ve Yunanistandan gelen zihinsel engelli katılımcılarla Alanya'da ÖZGÜN KARDELEN ENGELLİLER OKULU TESİSLERİNDE gerçekleştirilen projeya ait bilgiler ve fotoğraflar için tıklayınız...


NEDEN ENGELSİZ ve MUTLU YAŞAM DERNEĞİ?

Amacımız:

Toplumsal yaşama entegrasyonu hızlandırarak eğitim, sanat, kültür, kültürel tanıtım, sağlık, turizm, bilişim, teknoloji, tarım, çevre(doğa) ve spor alanlarında etkinlikler düzenlemek. Bu alanlarda dezavantajlı, eksik, yoksun ve ilgisiz çoğunluğu ” Türkiye’nin kalkınmasına ve dünya standartlarını yakalamasına önemli katkı sağlayacak üretken bir çoğunluğa dönüştürmek. Bu grupların sosyal yaşam standartlarını ve yaşam kalitesini yükseltmek. Bilgi toplumu olma yönündeki bilincin ülke genelinde artmasına yardımcı olmak.

Sağlıklı, bilinçli, huzurlu, başarılı bir toplum için bireysel çabaları artırmak ve geliştirmek.
Çocuklar ve gençler başta olmak üzere, her türden fiziksel, zihinsel, ruhsal, sosyal, işitme ve görme engelliler; dezavantajlı, sorunlu ve yoksun bireyler; kronik hastalık grupları ve farklı ihtiyaç grupları için sosyal içerikli, kamu yararına, yenilikçi ve alternatif projeler üretmek ve uygulamak. Toplumun sorunlarına çözümler arayan Türkiye’deki ve yabancı ülkelerdeki ilgili kurumlarla ortaklaşa projeler üretmek ve uygulamak, araştırmalar yapmak ve bilgi, deneyim alışverişinde bulunmak.

Toplumsal yaşama katılımı artıracak projelerin, etkinlik ve faaliyetlerin gerek uygulayıcısı gerekse katılımcısı olarak bilginin paylaşımını sağlamak.

Birliktelik, paylaşım ve etkileşimi toplumsal yaşamda artırmak için faaliyetlerde bulunmak derneğin önemli amaçlarından biridir.

 

DERNEK ÜYELİĞİ